hamburger icon
close menu icon

Dynamiczny rozwój sektora turystyki w Afryce: drugi najszybszy wzrost na świecie

Udostępnij/Share: facebook icon twitter icon linkedin icon instagram icon

Turystyka w Afryce przeżywa rozkwit, rosnąc o 5,6% w 2018 r. w porównaniu ze średnią światową wynoszącą 3,9%. Stawia to Afrykę jako drugi najszybciej rozwijający się region turystyczny za regionem Azji i Pacyfiku.

image

Taki wzrost można częściowo wyjaśnić odbiciem się Afryki Północnej od kryzysów związanych z bezpieczeństwem, a także rozwojem i wdrażaniem polityki promującej ułatwienia w podróżowaniu.

Od ponad 25 lat World Travel & Tourism Council (WTTC), która reprezentuje globalny prywatny sektor prywatny turystyki, opracowała badania na temat wkładu ekonomicznego sektora.

Te badania pokazują m.in. że w 2018 r .:
- Podróże i turystyka wniosły do gospodarki regionu 194,2 mld USD, co stanowi 8,5% PKB kontynentu.
- Udział sektora w rynku pracy to 24,3 mln miejsc pracy w Afryce, co stanowi 6,7% całkowitego zatrudnienia.
- 71% wydatków na turystykę w Afryce było związane z wypoczynkiem i 29% z działalnością gospodarczą.
- Wydatki krajów przeznaczone były w 56% na gospodarkę turystyczną wobec a 44% na gospodarkę międzynarodową
- Międzynarodowe wydatki na turystykę stanowiły 9,6% całkowitego eksportu regionu o wartości 58,5 mld USD.

Etiopia wyróżnia się nie tylko najszybciej rozwijającą się gospodarką turystyczną w Afryce, ale także na świecie, rosnąc o 48,6% w ubiegłym roku, by osiągnąć wartość 7,4 mld USD. Zwłaszcza międzynarodowe wydatki na podróże i turystykę stanowiły 61% eksportu kraju. Ten oszałamiający wzrost można częściowo przypisać lepszej łączności Etiopii jako regionalnego węzła transportowego i niedawnej polityce złagodzenia wiz.

Następnie sektor turystyki w Egipcie wykazał znaczną odporność, wzrastając w zeszłym roku o 16,5%, przy czym wydatki na turystów zagranicznych stanowiły 27,3% eksportu. Wynika to z ogromnej poprawy bezpieczeństwa w kraju i w kluczowych miejscach, takich jak Sharm El-Sheikh, pomagając przyciągnąć międzynarodowych turystów z powrotem na północne wybrzeże.

Gloria Guevara, prezes i dyrektor generalny WTTC, skomentowała: „W 2018 r. Światowa Rada ds. Podróży i Turystyki zorganizowała swoje pierwsze w historii Forum Liderów Afryki w Stellenbosch w Republice Południowej Afryki, uznając rosnące znaczenie i siłę gospodarki turystycznej tego wielkiego regionu."

Pochwalamy liderów turystyki w Afryce, którzy pomagają zwiększyć łączność, promują ułatwienia w podróżowaniu i zapewniają bezpieczeństwo podróżnym - wszystkie te środki przyczyniają się do najwyższego wzrostu. Wzrostu, którego jesteśmy świadkami na całym kontynencie i który zapewnia miliony dobrych miejsc pracy.

REKLAMA
ads
REKLAMA
ads
HotelExplorer.pl korzysta z plików cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz
analizowania ruchu na stronach i w Internecie - zgodnie z Polityką prywatności.
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Polityka prywatności
Zgoda